Zázraky vědy a objevování na dětských a juniorních workshopech MjUNI
Fakultní laboratoře univerzitního kampusu se proměnily v centrum vědy a objevování. Na 250 dětí a juniorů zde zažilo hravé i poučné workshopy doplněné o krátké přednášky. Lektoři a lektorky si pro ně připravili celkem 11 témat.
31. 3. 2025
Adéla Dilhofová
Na úvod dne přivítal všechny účastnice a účastníky děkan Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, Tomáš Kašparovský. Proděkan pro vnější vztahy a internacionalizaci Fakulty sportovních studií, Michal Kumstát, následně všechny motivoval drobnou aktivitou, která je rozhýbala a připravila na den plný objevování.
Svět pod mikroskopem a fascinující pokusy
Děti měly jedinečnou příležitost nahlédnout do fascinujícího světa vědy díky sérii tematických workshopů, které probudily jejich zvídavost a touhu po objevování. Každý z nich nabídl neopakovatelný zážitek a možnost pochopit složitosti přírody hravou formou.
Ve workshopu Kouzlo mikrosvěta se děti staly malířem na Petriho misce, odhalily tajemství kvasinek a vytvořily si 3D modely mikroorganismů.
Z Kouzelných chemických experimentů si odnesly vlastní výtvory, které jim budou připomínat kouzlo chemie.
Další workshopy zavedly děti do světa netopýrů, kde se seznámily s jejich loveckými strategiemi, zvukovými signály i potravou. Vyzkoušely si také měření jednoduchou kamerou a bezkontaktním teploměrem.
Milovníci a milovnice hmyzu měli možnost zblízka zkoumat život a vývoj 15 druhů živého hmyzu, přičemž některé si mohli vzít na ruku.
Od parazitů po biochemii
Starší děti se dozvěděly zajímavosti ze života parazitů, prohlédly si například parazity obývající střevo švába. Pod mikroskopem objevily tajemství toho, jak fungují živé organismy, a jaké detaily ukrývá lidské tělo i příroda kolem nás.
Další workshop odhalil fascinující pokusy ze světa biochemie – od izolace DNA po důkazy cukrů, děti v nich prozkoumaly enzymy, přírodní indikátory a barvy. Junioři a juniorky se v imunologické laboratoři učili základní laboratorní dovednosti, jako je příprava roztoků, pipetování či sledování chemických reakcí. Dozvěděli se také, jak krevní buňky mnohobuněčného organismu poznávají své místo a úkol v těle.
Věda od hlavy až po paty
Ve workshopu Tělo od hlavy po paty optikou mikroskopu junioři a juniorky zkoumali, jak se liší jednotlivé tkáně, a objevili, jak dohromady tvoří fungující celek.
Jeden z workshopů nabízel také zkoumání interakce chemických látek se světlem. Účastníci a účastnice se zde setkali s luminiscencí a barevnými změnami během chemických reakcí.
Zvídavost i u dospělých
Zábavný den nebyl jen pro děti. Zvídaví rodiče si přišli na své během přednášky děkana Tomáše Kašparovského na téma Výživa a zdravý životní styl pohledem biochemika.
Díky těmto workshopům mohly děti i rodiče zažít radost z poznávání a objevování, které probudilo jejich vědeckou zvědavost i kreativitu.
Foto: Martin Indruch
Fotogalerie:
Více článků
-
1. 4.
Fascinují mě „divnosti“– evoluční adaptace nebo mutace nám často odhalují důležité principy fungování života, říká Peter Fabian
Peter Fabian je součástí mezinárodního týmu, který získal prestižní grant Human Frontier Science Program na studium evoluce dýchacích strategií ryb. V rozhovoru se dozvíte o fascinujícím labyrintovém orgánu bojovnice pestré, ale i dalších tématech Fabian Labu optikou experimentální biologie.
-
31. 3.
Peter Fabian jako člen mezinárodního týmu oceněného prestižním grantem Human Frontier Science Program na výzkum evoluce dýchacích orgánů ryb
Brno, 31. března 2025 – Mezinárodní výzkumný tým spolu s Peterem Fabianem z Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně byl úspěšný v žádosti o prestižní grant od Human Frontier Science Program.
-
28. 3.
Den učitelů a učitelek 2025: Oslavme inovace výuky matematiky, za nimiž stojí jak univerzitní pedagogové a pedagožky, tak doktorandky a doktorandi
Den učitelek a učitelů je spojen s výročím narození Jana Amose Komenského, zakladatele moderní pedagogiky. Letos tento svátek na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity můžeme oslavit s vědomím, že máme týmy, kteří přinášejí inovativní přístupy, jak učit matematiku a s ní spojené aplikované datové...
-
21. 3.
Třetí březnovou sobotu jsme oslavili tancem!
V sobotu 15. března 2025 se v brněnském Semilasse uskutečnil tradiční Ples Přírodovědecké fakulty. Na parket dorazilo kolem 350 hostů a díky bohatému programu, který připravil Spolek přírodovědců a PřF MU, o zábavu rozhodně nebyla nouze.
Přehled všech článků