Dies academicus 2025 se nesl v duchu idejí universitas
Tradiční akademický obřad spojený s předáváním Cen rektora MU a Stříbrných medailí MU se uskutečnil ve Velké aule Karla Engliše na právnické fakultě.
Ve dnech 13. až 16. května se ve vzdělávacím centru Planeta Hlinsko uskutečnilo celostátní kolo Geologické olympiády 2025. Olympiádu každoročně vyhlašuje Masarykova univerzita ve spolupráci s Českou geologickou službou a Asociací muzeí a galerií ČR. Na organizaci celostátního kola se podílelo i vzdělávací centrum Planeta Hlinsko a firma Vodní zdroje Chrudim. Realizace soutěže proběhla za finanční podpory Ministerstva školství a mládeže, soutěž podpořilo i Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo obchodu a průmyslu, Pardubický kraj, město Hlinsko a firma Heidelberg Materials CZ.
Na celostátní kolo se sjeli nejlepší soutěžící, kteří postoupili z krajských kol. Za každý kraj byli nominováni čtyři soutěžící, takže se celostátního kola zúčastnilo celkem 56 soutěžících. Soutěžící byli podle pravidel olympiády rozděleni do dvou kategorií: kategorie A zahrnovala žáky základních škol, studenti středních škol pak naplnili kategorii B.
První den byl věnován příjezdu soutěžících, jejich registraci a seznamovacím aktivitám. Následoval hlavní soutěžní den. Soutěžilo se ve dvou disciplínách – dopoledne proběhla vědomostní a dovednostní soutěž jednotlivců, zatímco odpoledne soutěžili krajské týmy se svými terénními výzkumy.
Základní disciplínou olympiády byla soutěž jednotlivců, která zahrnovala písemný test a jedenáct praktických stanovišť, na kterých byly využity i některé exponáty vzdělávacího centra Planeta Hlinsko. V písemném testu a na praktických stanovištích měli soutěžící prokazovali nejen své encyklopedické znalosti, ale také schopnosti porozumět jim a použít je v logických úsudcích.
Letošní ročník byl zaměřen na téma „Horniny a voda“, takže soutěžící měli např. roztřídit horniny podle propustnosti. Vedle toho měli v předmětech denní potřeby rozpoznat použité nerostné suroviny, určit tektonické procesy doprovázené vulkanismem a uplatnit i své geografické znalosti.
Na odpoledne byla naplánována druhá disciplína – soutěž krajských týmů v prezentování terénního pozorování. Úkolem bylo prostudovat skalní výchoz v zářezu potoka Krounka ve vesničce Doly (u Luže) a studovaný profil interpretovat. V prezentaci pak týmy ukazovaly, co zjistily a jak tato pozorování logicky vysvětlit. Hodnotící komise pak ještě soutěžním týmům kladla zapeklité otázky, jejichž cílem bylo ukázat, zda a jak soutěžící rozumí tomu, o čem referovali. Během hlavního soutěžního dne nezaháleli ani pedagogové doprovázející soutěžící, neboť navštívili vzdělávací kurz pro učitele obdobně zaměřený jako celý ročník olympiády – „Voda a moderní společnost“, na němž si rozšiřovali své znalosti. Tento kurz byl připraven specialisty Ústavu geologických věd a je součástí kurzů celoživotního vzdělávání akreditovaných Masarykovou univerzitou.
Následující den byl věnován terénní exkurzi, jejímž cílem bylo prohloubení znalostí o podzemních vodách. Exkurzi s názvem „Putování za vodou“ připravil Jan Doucek, ředitel firmy Vodní zdroje Chrudim a manažer Národního geoparku Železné hory. Během exkurze účastníci navštívili několik geologických lokalit a hydrogeologických vrtů, kde se dozvěděli o zdrojích podzemní vody, její mineralizaci a také o jejím stáří. Byla připravena i ochutnávka vody z jednotlivých zdrojů podzemní vody, takže účastníci si mohli „vychutnat“ rozdíly různých vod. Po terénní exkurzi bylo možno slavnostně vyhlásit výsledky.
V soutěži jednotlivců se v kategorii A na prvním místě se umístil František Hošek (Gymnázium Šumperk), na místě druhém skončil Matěj Kolář (Gymnázium Říčany), třetí místo získal Milan Alex Vévoda (Gymnázium F. X. Šaldy v Liberci). V kategorii B zvítězil Martin Černý (Gymnázium Teplice) před Josefem Šedivým (Krkonošské gymnázium a SOŠ, pracoviště Vrchlabí) a Janem Lahodou (Gymnázium Jihlava). V soutěži týmů zvítězil s velikým náskokem tým Jihočeského kraje (Lenka Litvínová, Šárka Litvínová, Julie Řehounková, Tomáš Resler). Vyhlášením byl uzavřen další ročník Geologické olympiády, tentokrát již devátý. Vynikající odborná kvalita vítězů a poměrně vysoký počet přihlášených v tomto ročníku svědčí o tom, že si během těch devíti let Geologická olympiáda vydobyla své místo mezi vědomostními olympiádami.
Tradiční akademický obřad spojený s předáváním Cen rektora MU a Stříbrných medailí MU se uskutečnil ve Velké aule Karla Engliše na právnické fakultě.
České školství čelí vážnému nedostatku kvalifikovaných učitelů středních škol. Přírodovědecká fakulta MU proto přichází s konkrétním řešením: otevírá přijímací řízení do nově akreditovaného programu, který nabízí cestu k učitelské kvalifikaci v matematice, biologii, chemii a fyzice.