Oddělení pro projektovou podporu

Technologická agentura České republiky (TA ČR) vznikla v roce 2009 jakožto státní organizace, jejímž hlavním úkolem je podporovat aplikovaný výzkum prostřednictvím veřejných financí. TAČR implementuje nejen svoje, ale také resortní programy na podporu aplikovaného výzkumu a inovací. Ročně je prostřednictvím TA ČR podpořeno stovky výzkumných projektů malých, středních i velkých podniků, výzkumných organizací a univerzit.
PROGRAMY A SOUTĚŽE TAČR

Program SIGMA konsoliduje několik dílčích programů TA ČR do jednoho celku a jeho hlavním cílem je podpora aplikovaného výzkumu a inovací vedoucí ke vzniku nových výsledků uplatnitelných v praxi, k řešení výzev a potřeb společnosti a hospodářství a k podpoře řešení systémových opatření výzkumného a inovačního prostředí.
VÍCE O PROGRAMU SIGMA
Naplňování hlavního cíle programu bude probíhat prostřednictvím pěti dílčích cílů:
- Dílčí cíl 1 – Aktivity tzv. předaplikačního výzkumu (DC1)
Definice cíle: Zefektivnit transfer poznatků a výsledků výzkumu a vývoje z výzkumných organizací do praxe a urychlit tvorbu nových inovativních výrobků a služeb. - Dílčí cíl 2 – Začínající výzkumníci/výzkumnice a vyrovnávání příležitostí v projektech aplikovaného výzkumu (DC2)
Definice cíle: Zvýšit zapojení začínajících výzkumnic/výzkumníků a vyrovnávat příležitosti pro ženy a muže v konkurenci aplikovaného výzkumu. - Dílčí cíl 3 – Podpora inovačního potenciálu společenských věd, humanitních věd a umění (DC3)
Definice cíle: Zvýšit inovační potenciál a efektivitu výzkumu společenských věd, humanitních věd a umění - Dílčí cíl 4 – Mezinárodní spolupráce (DC4)
Definice cíle: Zvýšit počet výsledků aplikovaného výzkumu vzniklých v rámci projektů mezinárodní spolupráce a rozšířit počet spoluprací mezi tuzemskými a zahraničními podniky a výzkumnými organizacemi - Dílčí cíl 5 – Průřezová podpora (DC5)
Definice cíle: Posílit podporu nových příležitostí v projektech aplikovaného výzkumu a inovací.
Doba trvání programu je stanovena na období od roku 2022 do roku 2035. Každoročně bude vyhlašováno několik veřejných soutěží. Více informací zde.

Cílem programu THÉTA 2 přispět k transformaci a modernizaci energetického sektoru, a to jak přípravou inovativních technologií, technických řešení a přístupů uplatnitelných v energetice v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém horizontu, tak i tvorbou analýz pro rozhodování v energetice a zkvalitnění regulatorního rámce. Plnění tohoto cíle podpoří dosažení klimaticko-energetických cílů, k nimž se ČR zavázala.
VÍCE O PROGRAMU THÉTA 2
- Podprogram 1 – Výzkum ve veřejném zájmu
Cílem podprogramu je přispět k tvorbě kvalitních podkladů (analýzy, modely, hodnocení variantních scénářů atd.) pro objektivní rozhodování veřejné správy při řízení energetického sektoru (strategie, politiky, legislativa, regulatorika a cenotvorba, normotvorba či stanovení podpor). - Podprogram 2 – Energetické technologie pro konkurenceschopnost
Projekty v podprogramu 2 přispějí k přípravě technologií a řešení s rychlým uplatněním v praxi a podpoří tak konkurenceschopnost inovační sféry, výrobních a dodavatelských firem působících v ČR, včetně zvýšení jejich exportního potenciálu skrze výrobky a výrobní postupy s vysokou přidanou hodnotou a jejich zapojení do mezinárodních hodnotových řetězců. - Podprogram 3 – Technologie k zajištění dlouhodobé udržitelnosti energetiky
V podprogramu 3 budou podpořeny projekty připravující technologie a řešení, které se v době návrhu projektu nacházejí v nižším stupni technologické připravenosti (TRL, typicky 3 až 5) a kde se tak primárně neočekává rychlá uplatnitelnost výsledků v praxi.
Doba financování programu je stanovena na období od roku 2024 do roku 2031. Více informací zde.
RESORTNÍ PROGRAMY

PROGRAM DOPRAVA 2030 - program Ministerstva dopravy, jehož hlavním cílem je rozvíjet dopravní sektor a všechny druhy dopravy způsobem, který bude reflektovat společenské potřeby, akceleruje technologický a znalostní rozvoj ČR, pomůže růstu konkurenceschopnosti ČR a přispěje k vyšší udržitelnosti a snížení negativních dopadů dopravy na životní prostředí.
VÍCE O DOPRAVĚ 2030
-
Specifické cíle programu:
- Udržitelná, přístupná a bezpečná doprava
- Automatizace, digitalizace a technologicky pokročilá doprava
- Nízkoemisní a ekologická doprava
Doba trvání programu je stanovena od roku 2023 do roku 2030. Předpokládá se vyhlášení celkem 4 veřejných soutěží, a to v letech 2023, 2024, 2025 a 2026. Více informací zde.

PROSTŘEDÍ PRO ŽIVOT 2 je program Ministerstva životního prostředí, jehož hlavním cílem programu je přinést nové poznatky a nová řešení, která přispějí k zajištění zdravého, bezpečného a resilientního životního prostředí pro dobrý život lidí a udržitelný rozvoj společnosti, k efektivnímu využívání přírodních zdrojů a minimalizaci rizik plynoucích z lidské činnosti pro životní prostředí a klima a ke zlepšení ochrany přírody a krajiny ČR.
VÍCE O PROSTŘEDÍ PRO ŽIVOT 2
-
Dělí se na následující podprogramy:
- PP1 – Inovace a operativní výzkum ve veřejném zájmu
- PP2 – Nová řešení pro ekonomiku, životní prostředí a společnost
- PP3 – Environmentální a klimatické výzvy v dlouhodobé perspektivě – dlouhodobé projekty až na 7 let
Doba trvání programu je stanovena na roky 2024 až 2033. Soutěže v PP1 budou vyhlašovány každý rok v letech 2024 – 2031, soutěže v PP2 budou vyhlašovány jednou za dva roky a u PP3 se předpokládá vyhlášení soutěže v roce 2025 a 2026. Více informací zde.

TREND je program Ministerstva průmyslu a obchodu, jehož hlavním cílem Programu je zvýšení mezinárodní konkurenceschopnosti podniků, především rozšířením jejich trhů v zahraničí, pronikáním na trhy nové či posunem výše v globálních hodnotových řetězcích. Cíle bude dosaženo prostřednictvím podpory projektů průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje a zavedením výsledků do praxe, zejména do průmyslové výroby a do nabídky produktů na trhu.
VÍCE O TRENDU
Program členěn na 2 podprogramy:
- Podprogram 1 „Technologičtí lídři“ – zaměřen na podniky, které již mají zkušenosti s realizací výzkumu a vývoje vlastními a podniky, které mají zkušenost s nákupem VaV služeb od výzkumných organizací, ale zatím nerozvinuly vlastní VaV činnost.
- Podprogram 2 „Nováčci“ - cílem podprogramu je nastartování vlastních výzkumných a vývojových aktivit u podniků, které doposud nerealizovaly na pravidelné bázi vlastní VaV aktivity ani nákup VaV služeb od výzkumných organizací.
Doba trvání Programu je stanovena na 1. 1. 2020 – 31. 12. 2030. Více informací zde.

PRODEF je program Ministerstva vnitra, jehož cílem programu je pokračující rozvoj národního VaVaI v oblasti obranného průmyslu, a to prostřednictvím zvýšení zapojení českých subjektů do mezinárodních řetězců a konsorcií, a posílení technologické úrovně českých subjektů, které již v obranném VaVaI působí nebo mohou působit.
VÍCE O PRODEF
Program je členěn na následující podprogramy:
- Podprogram 1: Podpora českých uchazečů ve výzvách EDF - podprogram se zaměřuje na podporu úspěšných projektů v rámci jednotlivých výzev EDF.
- Podprogram 2: Národní veřejné soutěže v obranném výzkumu - zaměřen na projekty aplikovaného výzkumu a inovací v oblastech moderních nastupujících a přelomových technologiích, které lze využít pro potřeby AČR a na projekty aplikovaného výzkumu a inovací směřující obsahově do oblastí, jež jsou ustanoveny v Koncepci obranného aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací 2023–2029.
Doba trvání programu se předpokládá v letech 2024 až 2031. Předpokládá se vyhlašování veřejných soutěží v podprogramu 2 v letech 2026 a 2028. Vyhlášení národních výzev na podporu projektů z podprogramu 1 bude termínově záviset na vyhlašování výzev z Evropského obranného fondu a jemu navazujících programů. Více informací zde.
MEZINÁRODNÍ PROGRAMY
Evropská partnerství navazují na současně běžící ERA-NET Cofundy, které jsou nástroji Evropské komise s cílem sjednotit finanční podporu výzkumu. Představují tak jednu z možností, jak navázat mezinárodní spolupráci v aplikovaném výzkumu a inovacích. Dávají příležitost českým uchazečům podávat spolu se zahraničními partnery projekty do mezinárodních výzev. Tyto výzvy vyhlašují společně poskytovatelé z jednotlivých členských zemí zapojených do daného ERA-NET Cofundu nebo Partnerství a právě takovým poskytovatelem je za Českou republiku TA ČR.
Mezi mezinárodní výzvy TAČR patří programy:
POSTUP PODÁNÍ
- Přesné podmínky a termíny projektů jsou zveřejněny v konkrétní výzvě.
- Nejméně 2 týdny před uzávěrkou je třeba o záměru podávat projekt informovat OPP (viz kontaktní osoby). A to jak v případě, že jste hlavní navrhovatel, spolunavrhovatel nebo se PřF účastní projektu jako partner jiné fakulty MU.
- Současně je třeba informovat projektovou personalistku a předat seznam osob, které jsou plánovány v návrhu projektu (za účelem konzultace plánování mezd).
- Plánované výsledky můžete předem konzultovat s CTT (Hana Půstová).
- Návrh projektu se vyplňuje v aplikaci SISTA.
- Účast MUNI jako partnera v projektu musí v SISTA odsouhlasit správce organizace na RMU. Aby nedocházelo ke zbytečnému prodlení je třeba co nejdříve založit návrh projektu v ISEP s uvedením čísla, které určila SISTA nebo o připravovaném návrhu informovat OPP.
- Všechny osoby uvedené v SISTA jmenovitě musí mít v SISTA registrovaný účet, který bude propojený s organizací. Nenechávejte tyto kroky na poslední chvíli.
- Návrhy musí mít před odesláním schválenou průvodku návrhu projektu v ISEP a čestné prohlášení o spolufinancování.
FINANCOVÁNÍ
- Pravidla financování se řídí Všeobecnými podmínkami, platnými pro danou výzvu.
- Maximální intenzita podpory za celý projekt většinou nedosahuje 100% a vyžaduje spolufinancování ze strany ústavu. Maximální výše podpory pro projekt i pro jednotlivé uchazeče je uvedena vždy v zadávací dokumentaci konkrétní výzvy.
- Stipendia jsou způsobilá, ale ze strany MUNI není doporučeno je do projektů plánovat kvůli právům k výsledkům (pro více informací kontaktujte OPP).
- Náklady na subdodávky jsou omezeny 20 % z celkových uznaných nákladů všech účastníků projektu za celou dobu řešení.
- Režijní náklady se do návrhu plánují ve výši 25% z přímých nákladů. Při realizaci jsou účtovány dle aktuální výše SPN.
AKTUÁLNÍ VÝZVY
KONTAKTY
Ing. Bc. Tereza Johnová
telefon: | 549 49 3873 |
---|---|
e‑mail: |
Ing. Kateřina Páleníková Fialová
telefon: | 549 49 6800 |
---|---|
e‑mail: |
Načítám mapu…